Balık Avı Malzemeleri ve Aksesuarları

Balık Avı Malzemeleri ve Aksesuarları

Balık Avı Malzemeleri ve Aksesuarları

Balık Avı Malzemeleri ve Aksesuarları

  • Nereden Başlamalı
  • Malzeme Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Olta Malzemesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

1- Nereden başlamalı ?

Balık tutmaya başlamadan önce yapılması gereken ilk haraketlerden bir tanesi malzeme alışverişi yapmaktır. Bu konuya daha sonraki aşamalarda değineceğiz çünkü yapılması gereken ilk haraket bu değil.

Öncelikle balıkçı adayının ( bu şekilde ifade edelim ) tutmak istediği balık ile ilgili bilgi sahibi olması gerekir. Her ne kadar bulunduğunuz bölgede balık türlerinin hepsi ile ilgili bilgi almanız mümkün olmasa da bir noktadan başlamanız gerekmektedir. Bu sebeple bilinen ve geleneksel olarak tutma yöntemi belirlenmiş balıkları ( istavrit veya kefal gibi ) hedef alarak işe başlayabilirsiniz. Ayrıca sizden tecrübeli balıkçılarla tanışarak onlarla sohbet etmek hem balıkçılık hakkında bilginizi arttırır hem de sonradan yapacağınız avlarla ilgili fikir verir.

Balık ve yer hakkında bilgi sahibi olmanız şu aşamada çok fazla birşey ifade etmeyecektir. Çünkü balığı yakalama teknikleri önemlidir. Bu teknikleri sıralamak gerekirse :

  • Oltayı kullanma şekli ( Uzak atış, yakın atış, makaralı veya makarasız olta vb. )
  • Yemin takılış şekli ( Canlı, ölü veya sahte yem )
  • Olta takımı ve yardımcı araç – gereçler ( Şamandıralı olta, çapari, yemli takım vb. )

Bu bölümde paldır küldür balık malzemesi almak yerine daha temkinli davranarak bilinçli bir şekilde nasıl balık avlamaya başlayabileceğinizi özetlemeye çalıştık.

 

2- Malzeme Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pek çok yeni başlayan balıkçı adayının yapmış olduğu hatalardan birisi de malzeme alırken ” mümkün mertebe herşey alınmalı ” düşüncesidir. Biz bunu neredeyse balık malzemesi almaya gittiğimiz her zaman görüyoruz. Bir keresinde boğazda balık tutacağını söyleyen bir avcı adayının çantasına en son rapala koyup gittiğine bile şahit olmuştuk. İlk kural malzeme çantanızı veya kutunuzu gelişi güzel doldurmaktan kaçının. Av gününü ve avlamak istediğiniz balığı belirlediğinizde zaten gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.  Anlaşıldığı üzere malzeme alırken sadece hedef balığı değil gideceğimiz yeri de göz önüne almamız gerekiyor.

Peki neden ? Bu soruyu şu şekilde açıklayabiliriz; Yaz aylarında İstanbul Boğazına balığa gitmek isteyen bir balıkçı dostumuz yanına çapari, yemli takım ve kurşun alsa yeterlidir. Ancak gideceği yeri değerlendirdiğinde alması gereken çaparinin ne kadar ince olması gerektiği veya kurşun ağırlığının ne olması gerektiği hakkında da fikir sahibi olması gerekir. Aksi takdirde derin olmayan bir avlanma yeri için almış olduğu kalın çapariyi kullanmaya çalışırsa gidip tekrar ince çapari alması gerekecektir.

Malzeme fiyatları hakkında az çok fikir sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, 50 kuruşluk çapariye 2 lira vermeniz sizce ne kadar mantıklı ? Bunu birde balık çeşitlerinin çokluğuyla değerlendirirseniz uçsuz bucaksız bir deniz gibi olduğunu görebilirsiniz.

Konuyla ilgili ön bilgi çok önemli bir unsur olduğu için daha önce söylediğimiz gibi kendinize balık dostları edinin. Bu size hem zaman kazandırır, hem de maddi yönden yarar sağlar.

Öte yandan balık avına önce istavrit tutarak başlarsınız, daha sonra kefal tutmaya heveslenebilirsiniz zira bu gayet doğaldır. Ancak malzeme almaya gittiğinizde bir çok takım almayı bırakıp kendiniz takım bağlamaya çalışmaya ne dersiniz? Maddi yönden kazanç sağlamasının yanı sıra balıkçılıkla ilgili deneyimlerinizi arttıracak olan bu davranışın size daha bir çok farklı deneyim kazandıracağının garantisini veriyoruz.

Son olarak, malzemecilere gittiğinizde onlarca oyuncağın raflarda size göz kırptığını göreceksiniz. Fakat esas olan yerel kaynaklardan alacağınız bilgilerdir. 1000 çeşit levrek sahtesi vardır, ancak aklın yolu da birdir. Malzeme üreticileri ( rapala gibi ) önceden, ürettikleri sahte balıkların hangi balıklar için dizayn edildiğini kutuların arkasında belirtiyorlardı. Şimdilerde bu uygulama fazla yapılmıyor ama zaten yapılmasına da gerek yok. Çok ilginç durumlarla karşılaşacaksınız. örneğin lolipop çubuğuyla inanılmaz levrekler yakalandığına şahit olabilir veya duyabilirsiniz ki bu gerçektir . Ama sizin 30 lira vererek aldığınız sahte balığınız bu tip sonuçlara ulaşamayabilir. Bu yüzdendir ki devamlı söylediğimiz bir konuyu hiç aklınızdan çıkarmayın. Hedef balığınız ve gideceğiniz yerle ilgili aşşağıda maddeler halinde belirttiğimiz konularda araştırma yapın :

  • Hava durumu nasıl olmalı ( Levrek için çırpıntılı bir deniz idealdir )
  • Ne tür sahte balık kullanmalıyım ( Gözleri canlı, kırmızı kafalı beyaz ve kefale benzeyen )
  • En verimli yerler neresi ( Kayaların veya otlukların olduğu bölgeler )
  • Nasıl bir kamış  ve makaram olmalı ( 3 metre uzunluğunda, ufak makaralı, ince ve sağlam misinalı bir olta )

Yani abur cuburla çantalarınızı doldurmak yerine tecrübe ve ön bilgiyle yola çıkarak alacağınız malzemeleri uzun vadede kullanmak daha akılcı bir davranıştır.

NOT:  Levrek ile ilgili verdiğimiz örnek sadece belli bir mevki için geçerlidir.